توصیه های رژیمی برای بیماران دیابتی

تغذیه نادرست یکی از دلایل اصلی ابتلا به دیابت است اما افراد دیابتی در رژیم غذایی خود باید به موارد خاصی توجه کنند:

یک رژیم غذایی استاندارد برای همه افراد وجود ندارد، بلکه متناسب با وزن، قد و فعالیت افراد، این رژیم غذایی متفاوت خواهد بود اما در مورد تغذیه یک اصول کلی وجود دارد:

afas

 

* افراد در رژیم غذایی بیشتر از میوه ها و سبزیجات استفاده کنند و سعی کنند مصرف چربی ها به خصوص چربی های اشباع شده را کاهش دهند؛ البته این نگرش هم که اصلا نباید چربی مصرف کنیم، یک نگرش غلط است چون برخی از چربی ها برای بدن ضروری هستند. بطور کلی روغن زیتون، روغن هسته انگور و کلزا مجاز هستند. مصرف مواد شیرین و نمک هم باید محدودیت داشته باشد. رژیم غذایی افراد دیابتی باید بر اساس عادات غذایی افراد، فرهنگ آنها و شرایط اقتصادی و اجتماعی آنها تنظی شود. در واقع رژیم غذایی مانند لباسی است که بصئرت اختصاصی برای هر فرد دوخته می شود.

* در سطح اوی سیکل دیابت که کودکان بیشتر به آن دچار می شوند، رژیم غذایی نمی تواند به عنوان پایه اصلی به شمار بیاید چرا که بچه ها در سن رشد هستند و به همه مواد غذایی نیاز دارند و اصولا بدلیل شرایط روحی و روانی نمی توانند رژیم غذایی را رعایت کنند و ممکن است رژیم غذایی محدود کننده شدید، به سوء رفتار و پرخاشگری منجر شود اما مصرف مواد نشاسته ای و شیرینی ها باید در کودکان کنترل شود. در اینجا نقش خانواده مهم است و اگر رژیم غذایی خانواده صحیح باشد، بسیاری از مشکلات حل می شود. پایه درمان در تیپ یک، انسولین و درمان دارویی است. در مقابل، رژیم غذایی میانسالان و سالمندان دیابتی به شدت تحت تاثیر میزان فعالیت آنهاست زیرا: در این مورد اختلاف زیادی وجود دارد و برخی از انها پرتحرک و برخی کم تحرک هستند. معمولا برای افراد کم تحرککالری پایه را محاسبه می کنیم و برای سالمندان پر تحرک میزان آن را دو برابر می کنیم.

* در تیپ ۲ دیابت که بیشتر بزرگسالان را ممبتلا می کند، رژیم غذایی در کنار ورزش و فعالیت بدنی، پایه اساسی و اصلی درمان است. اکثر کسانی که دیابت تیپ ۲ دارند، چاق هستند و اضافه وزن دارند؛ بنابراین باید در اولین قدم وزن این افراد کنترل شود. در این افراد دیابتی نیمی از کالری مورد نیاز باید از طریق مواد نشاسته ای تامین شود چون در غیر اینصورت مجبور خواهیم بود که انرژی را از طریق مواد چربی یا پروتئین تامین کنیم که این مساله نیز دارای مشکلاتی خواهد بود. بنابراین نان و برنج غذای اصلی دیابتی خواهد بود. البته مصرف این مواد نیز باید با دقت صورت گیرد.

* رژیم غذایی بیماران دیابتی به یک رژیم نرمال بسیار نزدیک است و رژیم های افراطی و یا حذف مواد غذایی خاص جایگاهی در رژیم بیماران دیابتی ندارد. در مورد کاهش مصرف کربوهیدراتها، اگر دریافت این ماده به صورت کلی کاهش پیدا کند، فرد باید میزان مصرف پروتئین و چربی را برای بدست آوردن انرژی افزایش دهد که افزایش این مواد به نوبه خود، عوارض دیگری را در پی خواهند داشت؛ مثلا افزایش میزان چربی، مشکلات قلبی و عروقی را در فرد ایجاد می کند و مصرف زیاد پروتئین نیز در صورت امکان، می تواند عوارضی از قبیل: مشکلات کلیوی را در پی داشته باشد. بهترین نان برای بیماران دیابتی، نان سنگک است که به میزان دو کف دست، صبح ها و همینطور دو کف دست، شب ها می توانند از آن استفاده کنند. در مورد میزان مصرف برنج هم برای افراد با جثه معمولی، یک تا یک و نیم کفگیر برای آقایان معمولا مانعی ندارد، اما برای دیابتی هایی که قصد کاهش وزن دارند نیزان برنج، بهتر است برای وعده ناهار بین ۶ تا ۸ قاشق باشد. وقتی می گوییم که نشاسته باید کنترل شود، اغلب افراد می گویند که ما سیر نمی شویم. توصیه ما به این افراد این است که از سبزی ها برای پر کردن حجم معده استفاده کنند. پروتئین ها نیز می توانند ۲۰ تا ۳۰ درصد انرژی لازم را تامین کنند؛ به شرط اینکه گوشت، مرغ یا ماهی ای که استفاده می شود چرب نباشد. همچنین مصرف چربی باید از نوع چربی های اشباع نشده و گیاهی باشد.

* افراد دیابتی می توانند سه وعده میوه مصرف کنند اما این وعده را نباید در یک وعده خلاصه کنند و مصرف میوه ها باید با فاصله انجام شود چون مصرف میوه ها در یک وعده باعث افزایش قند خون می شود. از آنجا که میوه ها دارای گلوکز هستند، بنابراین مصرف میوه ها در حد معینی مجاز است.

۱ وعده میوه برابر است با:

۱ عدد پرتقال متوسط – ۱ عدد نارنگی – ا عدد کیوی – ۱۲ حبه انگور – ۱ عدد هلوی متوسط – ۱/۲ لیوان توت فرنگی – ۱۰ عدد گیلاس – ۱/۲ گریپ فروت و ….

* افراد دیابتی تا حد امکان نباید شیرینی های ساده را مصرف کنند و مصف کل شیرینی ها در طول روز نباید بیش از ۱۰ درصد کالری مورد نیاز باشد. نکته مهم این است مصرف شیرینی ها در افراد دیابتی، محدودیت مطلق ندارد بلکه محدودیت کامل دارد که توصیه های لازم در این مورد توسط پزشک معالج صورت می گیرد .

* افراد دیابتی بهتر است چای را به صورت تلخ بنوشند. البته قند میوه هایی مثل: خرما، فروکتوز است و می تواند جایگزین قند معمولی شود ولی بیماران دیابتی باید در مورد مصرف این مواد هم دقت کنند و از حد متعادل خارج نشوند. مثلا: مصرف ۲ عدد خرما در روز چه همراه با چای، چه به صورت جداگانه به عنوان ۱ واحد میوه، مجاز است اما مصرف توت خشک بیش از ۵ عدد مجاز نمی باشد.

* به طور کلی ممنوعیت خاصی برای مصرف مواد غذایی در بیماران مبتلا به دیابت وجود ندارد ولی این سخن به این معنا نیست که بیماران هر چقدر از هر چه می خواهند بخورند بلکه باید مقادیر آن معین و محدود باشد؛ به عنوان مثال: اگر فردی روزانه به ۱۸۰۰ کالری انرژی داشته باشد، ۹۰۰ کالری آن را کربوهیدرات ها تشکیل می دهند و از این ۹۰۰ کالری، می تواند ۹۰ کالری را به قندهای ساده اختصاص دهد اما، در اینجا یک نکته وجود دارد و آن، توجه به عادات غذایی است. وقتی به یک بیمار دیابتی گفته می شود که می تواند مقدار کمی از شیرینی های ساده استفاده کند، اغلب بیماران دچار افراط می شوند ورژیم های غذایی در نظر گرفته شده را رعایت نمی کنند. به همین دلیل، برخی پزشکان ترجیح می دهند قندهای ساده را از ژیم غذایی بیمار حذف کنند.

- تغذیه و اصول آن به عنوان یک بحث تخصصی مطرح می شود. بنابراین: بهتر است بیماران دیابتی زیر نظر متخصصین تغذیه باشند تا ازمیزان صحیح کلری مورد نیاز خود آگاهی یابند و کالری مورد نیاز خود را به طور صحیح بین وعده های مختلف غذایی تقسیم کنند.

نکاتی را که باید در مصرف وارفارین رعایت کرد

هدف از درمان با عوامل ضد انعقادي چون وارفارين ( كومادين) كاهش و پيشگيري از تشكيل لخته خون است. مهمترين جنبه درماني وارفارين حفظ سطح درماني دارو در خون است

.اگر سطح دارو در خون خيلي پائين باشد احتمال تشکيل لخته خون وجود دارد و چنانچه سطح دارو بالا باشد احتمال خونريزي وجود دارددرمان موثر و مطمئن در گرو داشتن دانش درباره درمان با وارفارين و عوامل موثر بر درمان ميباشد.راهنماي دارويي ارائه شده جهت پاسخ به سوالات شما درباره درمان با وارفارين تهيه شده استوارفارين چيست؟

قرص وارفارين داروي ضد تشکيل لخته است که توانايي بدن براي تشکيل لخته خون را کاهش ميدهد

هدف پزشک شما از تجويز وارفارين جلوگيري از تشکيل لخته اي است که بدن شما به آن نياز ندارد. از جمله موارد استفاده از وارفارين ميتوان به ريتم نامنظم قلب، آمبولي ريه،بيماريهاي دريچه اي قلب و دريچه مصنوعي و تشکيل لخته در عروق عمقي اشاره کردوارفارين چگونه کنترل ميشود؟

INR ۳-۲ در اکثر موارد معرف سطح درماني وارفارين است که اين ميزان ممکن است با توجه شرايط بيماري شما و نظر پزشک شما متفاوت باشد. INR کمتر از ۱.۵ نشان ميدهد که خون شما خيلي غليظ است و شما ممکن است در معرض تشکيل لخته قرار بگيريد. در اين حالت پزشک معالج شما مقدار دارو را افزايش ميدهد. در موارد INR بالاتر از درماني مثلا ۴.۵ خون شما خيلي رقيق است و ممکن است خطر خونريزي وجود داشته باشد که پزشک معالج شما مقدار دارو را کم ميکند.

درکساني که وارفارين را تازه شروع ميکنند INR ممکن است سطح متغيري داشته باشد از اينرو کنترل مکرر سطح INR تا رسيدن آن به سطحي ثابت لازم استوارفارين را در چه زمان مصرف کنم؟

مهمترين نکته در باره مصرف قرص وارفارين ، خوردن دارو در وقت معين است بطوريکه فراموش نشود

زمان ايده ال مصرف دارو ” عصر ” است

با توجه به اينکه غذا ممکن است بر جذب دارو تاثير بگذارد ، دارو نيم ساعت قبل يا يکساعت بعد از غذا مصرف شود

وارفارين را تا چه زماني مصرف کنم؟

 بسته به نظر پزشک معالج شما و بر اساس نوع بيماري شما ، ممکن است درمان موقت يا براي تمام عمر باشد.

به هنگام مسافرت چه اقداماتي لازم است؟

 پزشک شما ميزان دارو را تنظيم ميکند ولي سعي کنيد رژيم غذايي ثابت داشته باشيد

اگر جراحي، درمان دندانپزشکي يا ساير اقدامات تهاجمي مثل آنژيوگرافي داشته باشم چه اتفاقي مي افتد؟

بر اساس نوع کار درماني شما ، وارفارين با نظر پزشک معالج شما موقتا قطع ميشود.و ممکن است درمان جايگزين با دارو هاي ضد انعقادي ديگر شروع شود. از اينرو قبل از هر اقدامي پزشک خود را مطلع کنيد.چرا که ممکن است در خطر خونريزي قرار گيريد.

 آيا رژيم غذايي با مصرف وارفارين تداخل دارد؟

 وارفارين با ويتامين K رژيم غذايي شما تداخل دارد

منابع غذايي ويتامين K برگ سبزيجات سبز تيره چون بروکلي، اسفناج، کاهو و کلم سبز است. نکته مهم مصرف هفتگي يکنواخت اين سبزيجات است نه حذف کامل اين ترکيبات از رژيم غذايي.

وارفارين با چه داروهايي تداخل دارد؟

برخي آنتي بيوتيک ها، مسکن ها ، داروهاي ضد التهابي ، داروهاي ضد صرع، ضد افسردگي، ضد پلاکت، ضد ديابت ،ضد چربي، ضد نقرس، داروهاي گوارشي، داروهاي ضد قارچ و نيز داروهاي گياهي نظير جوز هندي ممکن است سبب بالا رفتن يا پائين آمدن بيش از حد INR شوند. نکته مهم مصرف اين دارو ها زير نظر پزشک معالج است

عوارض احتمالي

خونريزي از بيني ، لثه هنگام مسواک زدن، استفراغ خوني، خون در ادرار، مدفوع قرمز يا تيره ، کبودي غير طبيعي ، قطع نشدن خونريزي در بريدگي ها ، افزايش خون قاعدگي، سردرد گيجي و ضعف ، درد و التهاب غير طبيعي، ريزش مو و بثورات پوستي

 اگر دارو را فراموش کرديد خودسرانه مقدار دارو را زياد نکنيد

مکمل هاي غذايي و داروهاي ديگر را بدون مشورت با پزشک خود تغيير ندهيد، شروع نکنيد و قطع نکنيدتغييرات واضح و زياد در رژيم غذايي خود ندهيدورزش هايي که تماسي است و احتمال آسيب رساني دارد انجام  ندهید در حين بارداري از مصرف وارفارين بپرهيزيد

پس از سکته قلبی

دکتر محمد کاظم قویدل متخصص قلب و عروق :

 

dsad

درمان طبي: مراقبت ودرمان كلي در سكته قلبي شامل برطرف كردن درد، جلوگيري از وسعت انفاركتوس، پيشگيري از عوارض واداره صحيح آن ، استراحت وكاهش فعاليت بدني وتخفيف اضطراب در بيماران است.

اقدامات درماني شامل چند مرحله ميشود.

الف) شناسايي علائم توسط بيمار ومراجعه هرچه سريعتر به مراكز درماني ويا درخواست درمان سکته قلبیكمك ازطريق اورژانس. ب) آمادگي گروه اورژانس براي ارائه اقدامات فوريت حياتي نظير عمليات احياء. ج) انتقال هرچه سريعتر بيمار به يك مركز درماني مجهز. اقداماتي كه در اورژانس در بخش ‍ ccu انجام ميشود ، انجام يك سري اقدامات تخصصي است كه از ذكر آن در اين مبحث به خاطر قابل استفاده بودن مطالب براي عموم از آن خودداري ميشود.

نوتواني قلب: در فرايند نوتواني پس از سكته قلبي ، شخص به وضعيت فيزيولوژيك ،رواني ، شغلي وتفريحي مطلوب باز ميگردد واين وضعيت را حفظ ميكند. اين فرايند بلافاصله پس از بستري شدن شروع ميشود ولي برنامه نوتواني معمولا دراز مدت ميباشد . دراين فرايند آموزش موارد زير بايد مورد توجه قرار گيرد :

1)نظافت فردي: نظافت بدن بيمار نه تنها براي بهداشت بلكه جهت تقويت روحيه وي نيز مفيد است . بيماراني كه تحت معالجه داروهاي ضد انعقاد خون(مانند هپارين) هستند بايد از ريش تراش برقي استفاده كنند زيرا درصورت ايجاد خراش ممكن است بندنيامدن خون موجب ناراحتي او گردد ونيز شستشوي دندانها بهتر است با مسواك نرم صورت گيرد.بيمار مبتلا به انفاركتوس ميو كارد بايستي از دوش آب سرد خودداري كند.

2)فعاليت حرفه اي: بطور تقريبي دو سوم  افراديكه دچار سكته قلبي ميشوند مجددا سركار خود برميگردند. بهترين زمان بازگشت به سر كار هفته 8-9 ميباشد. بعضي مشاغل طوري است كه اگر در محل كار دومين حمله قلبي حادث شود امكان مرگ بيمار نه به دليل سكته قلبي بلكه به دليل ماهيت كار وي بيشتر ميشود.اين مشاغل شامل رانندگي انواع ماشينها ، بنائي، برقكاري،خلباني و 000 ميباشد اگر شغل بيمار طوري است كه كار عضلاني انجام نميدهد ميتوانديك شيفت كامل كار كند كارگراني كه به كارهاي بدني سنگين اشتغال دارند بايد كار نيمه وقت يا نشسته انجام دهند. درصورتيكه بيمار ناچار به ترك كار خود شد ممكن است دچار افسردگي ونااميدي شود. انجام كار هايي از قبيل كارهاي دستي، هنري وتماشاي تلويزيون گاهي ميتواند مفيد باشد.

3)روابط جنسي:فعاليت جنسي از هفته5 تا 8 پس از سكته قلبي امكان پذير است. داشتن استراحت قبل از فعاليت جنسي، پرهيزاز نوشيدن الكل وخوردن غذا 3يا4 ساعت قبل، كمك به پيشگيري ازدرد قفسه سينه ميكند هرگاه درد وفشار قفسه سينه وتنگي نفس روي داد بلافاصله فعاليت متوقف شود. خوردن نيتروگليسرين وايزوسوربايد دي نيتريت طبق دستور پزشك قبل از فعاليت به كنترل وپيشگيري از درد كمك كننده است.

4)رژيم غذايي: افراط درخوردن براي بيمار قلبي درهر حالتي مضراست. مهمترين عامل وزن زياد پرخوري است. پرخوري براي سلامت وبهداشت هيچ يك از ارگانهاي بدن مناسب نبوده وبراي بيماران قلبي خطرناك است.ازمصرف غذاهاي چرب وپرنمك تاحدامكان بايد خودداري گردد. زيرا مصرف بي رويه وبيش از حداين مواد دراغلب موارد بحرانهاي قلبي شديد را موجب مي شود آشاميدنيهاي كافئين دار مانند چاي وقهوه و نوشابه هاي حاوي كولا به دليل افزايش ضربان قلب كمتر مصرف شود. مصرف مواد مخدرومحرك، براي بيماران قلبي جز در مواردي كه به تشخيص پزشك به عنوان درمان مورد استفاده قرار ميگيرد،به هيچ عنوان توصيه نميشود.به عنوان مثال سيگار كه كم ضررترين نوع اين مواد قلمداد ميشود ، درافراد مبتلا به امراض قلبي دريافت اكسيژن را دچار نقصان نموده واعمال قلبي را تضعيف ميكند. مطالعات جديد نشان ميدهدسيگاراثر ايمونولوژيك مهمي در ايجاد تصلب الشرائين دارد .اشخاص چاق مستعد ابتلا به بيماريهاي عروق وهمچنين بيماريهاي عضله قلب هستند وبيماران بايد وزن خود را به صورت تدريجي كم كنند.كلسترول وچربيهاي اشباع شده بايد بكلي از ليست غذائي بيمار حذف شوند و بجاي آن بيمار ميتواند از روغنهاي مايع بدون كلسترول استفاده نمايد همچنين مصرف غذاهاي سرخ شده نيزبايد محدود شود. گوشت قرمز (بعلت LDL بالا) كمتر مورد استفاده قرارگيرد ودرعوض ازگوشتهاي سفيد (گوشت طيور وماهي) مصرف نمايد. بهتر است بيماران ازمواد غذائي زيربدليل داشتن سديم بالا استفاده ننمايند: اسفناج،كنگر، گوشت قرمز،ماهي كنسروشده،سوسيس،كالباس،خيارشور،چيپس،دوغ،-پنيربانمك-آجيل-نان بانمك.

5)آب و هوا :اجتناب از تماس با گرما وسرماي شديد وراه رفتن در مقابل باد

6)فعاليتهاي ورزشي:راه رفتن روزانه وافزايش تدريجي سطح فعاليت ،فعاليتهاي تفريحي كه فشار عصبي را كم ميكند.اجتناب از فعاليتهايي كه باعث سفت شدن عضله ميشوندمانند وزنه برداري وخودداري ازانجام ورزش بلافاصله بعد از غذا

7)محل سكونت: سكونت در طبقات هم كف ومناطق ساكت وبدون سروصدا.

ياور وحدتي كارشناس پرستاري

باز کردن عروق قلب با آنژیوپلاستی

دکتر محمد کاظم قویدل متخصص قلب و عروق  


باز کردن عروق قلب با آنژیوپلاستی (استفاده از بالون و تعبیه استنت ( فنر) در داخل عروق کرونرقلب:

 

 

تغییر نحوه زندگی مردم و ماشینی شدن آن، کاهش تحرک بدنی و افزایش شیوع بیماری‌هایی نظیر دیابت، افزایش چربی خون، افزایش فشار خون و … و همچنین مصرف سیگار باعث شیوع بیشتر بیماری‌های قلبی از نوع تنگی عروق کرونر(قلبی)  شده و به تبع آن سکته  قلبی و مرگ و میر ناشی از آن نیز افزایش یافته است. عروق کرونر وظیفه خون رسانی به عضلات قلب رابر عهده دارند.

انسداد عروق کرونر قلب موجب دردسینه می شود. درصورتی که این انسداد تدریجی و بواسطه ازایش تدریجی پلاک آترواسکلرو باشد درد سینه فعالیتی ایجاد می شود. پارگی این پلاک و انسداد ناگهانی رگ ، موجب درد سینه ناگهانی در استراحت و سکته قلبی می شود.

اوایل درمان محود به درمان صبی و داروها جهت گشاد کردن عروق بود که نیتروگلیسرین قدیمی ترین ومهمترین دارو در این زمینه بود و هست. سپس درمان های جید با اهداف درمان و نیز پیشگیری معرفی شدند. این داروها در موارد شدید قادر به درمان نبودند.

با ابداع آنژیوگرافی تشخیص محل انسداد، استفاده از جراحی بای پس کرونری نیز ابداع گردید.  سپس بدلیل تهاجمی بودن و برخی خطرات جراحی باز قلب ، تلاش برای یافتن روشهای غیر پهاجمی  شروع شد.

 در سال ۱۹۷۷ برای اولین بار، یک پزشک سوئیسی به نام  Gruntzig، با هدایت بالونی به داخل رگ کرونر یک بیمار قلبی و باد کردن آن بالون، موفق به رفع تنگی آن رگ شد.

                            

در اوایل  تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، اما مشکلاتی مانند  پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil)  یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان  بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید  و کارگذاری استنت (Stent) یا همان  فنر در اصطلاح عامیانه  در داخل عروق کرونر  جهت تداوم باز نگهداشتن آن افتادند.استنت

استنت یا  فنر  تورینه بافته شده و  جمع شده  کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی  است که بدوره بالن  خالی بافته شده ودر طی آنژیوگرافی  درمانی  (بنام  آنژیوپلاستی)، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست ، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است  آن را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

  بالون برای باز کردن رگ کرونری قلب و نیز استنت روی آن  زده می شود و استنت برای باز نگه داشتن  شریان های کرونر قلبی یا  سایر عروق بدن مثل عروق کاروتید مغزی ، عروق کلیوی و… که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود.

تعبیه استنت بعد بالن زدن موجب  کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون تنها  مثل بازگشت فوری تنگی  یا انسداد مجدد و تدریجی آن با گذشت زمان بود. اما عوارض خاص خود را هم دارد مثلا  پس از کارگذاری استنت فلزی  در برخی از بیماران در روزهای اول (معمولا طی ماه اول)، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شود که بیمار بایستی مجددا تحت  آنژیوپلاستی قرار گیرد  و گاهی حتی بدلیل ماهیت انسداد ناگهانی و کامل سکته وسیع قلبی و  مرگ بیمار رخ می دهد.. لذا مصرف داروهای ضد تجمع پلاکتی و بروز لخته خون مانند آسپیرین به همراه  کلوپیدوگرل ( با نام تجاری پلاویکس، اوسفیکس و…) افتادند.  با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش یافت و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد و تدریجی  ناشی از تشکیل بافت اضافی در داخل استنت بود که معمولا ۴-۳ ماه  پس از گذاشتن استنت بروز می‌ کرد.با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود. لذا در سال ۲۰۰۳ با استفاده از پلی‌ مرهای حاوی دارو  که داخل استنت کار گذاشته بودند (استنت های دارویی)  که  دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، موجب رفع این مشکل شدند  ولی بواسطه عدم اپیتلیالیزه شدن داخل رگ، مشکل افزایش احتمال تشکیل لخته و انسداد ناگهانی داخل رگ  تا حدود یک سال باقی می ماند (بر خلاف استنت معمولی که در طی ماه اول این خطر زیاد بود)  که با مصرف طولانی مدت داروهای ضد پلاکتی ، این مشکل قابل حل شد.انژیوپلاستی

به طور کلی استنت‌های دارویی باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب  در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند. هرچند  استنت‌های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل استنت و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردد  و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارد، زیرا اصولا استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند. پس  فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل استنت در بیماران خاص یا آناتومی های خاص انسداد عروقی با احتمال بالای تنگی مجدد  می‌ باشد. این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل بیماران دیابتی و…  رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

به نقل از خبرگزاری اسکای اسپرتز، کاسیاس معتقد است دوری وی از میادین فوتبال در ماههای اخیر سبب شده تا وی برای بدست آوردن اعتماد دل بوسکه به تلاش بیافتد.

 وی در ادامه اعتراف کرد این موضوع سبب شده تا وی رقبای خود پپه رینا و ویکتور والداس را در موقعیت و آمادگی بسیار بهتری از خود ببیند.
 
کاسیاس در پیروزی دو بر یک تیمش در روز شنبه  مقابل هایتی 45 دقیقه در زمین حضور  داشت و سپس تعویض شد.

وی در این رابطه گفت: من چهار ماه است که بازی نکرده ام به همین دلیل بسیار نگران و عصبی بودم و نتوانستم  بازی کنم خود در این شرایط خود را بسیار پایین تر از رقبای خود می دانم و فکر می کنم برای کسب رضایت دل بوسکه باید تلاش بیشتری کنم.