اکوکاردیوگرافی

دکتر محمد کاظم قویدل : متخصص فلب و عروق
 
اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چیست ؟
 
اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان تست اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود . برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری در بیمارستان وجود ندارد . انجام اکوی قلبی درد نداشته و عمل جراحی هم نمی باشد . اکوکاردیوگرافی تستی است که جهت کمک به پزشک شما به منظور تشخیص مشکلات قلبی شما یا چگونگی عملکرد قلب بکار می رود. ممکن است انجام اکوکاردیوگرافی در شرایط زیر ضروری باشد:
 هنگامی که دارای صداهایی غیرطبیعی قلبی هستید.
 هنگامی که دچار درد قفسه سینه غیرقابل توجیه هستید .
 هنگامی که دچار یک نقص مادرزادی قلبی می باشید .
 هنگامی که دچار حمله قلبی شده اید .
 هنگامی که دچارتب روماتیسمی هستید .
 
 
اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چگونه صورت می گیرد ؟
 شما برروی یک تخت به پهلو یا پشت می خوابید .
 پزشک ژل مخصوصی رابرروی یک پروب می ریزد و آن را روی ناحیه سینه ای شما حرکت می دهد.
 امواج ماورا صوت تصاویری را از قلب شما و دریچه های آن ایجاد می کنند . دراکوکاردیوگرافی از امواج اشعه ایکس استفاده نمی شود .
 حرکات قلبی شما بر روی یک صفحه ویدیویی مشاهده می شود .
 یک نوار ویدیو یا عکس را می توان تهیه نمود .
 در طول تست شما نیز می توانید ویدئو را ببینید .
 این تست اغلب به کمتر از 15 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد .
 این تست درد و عوارض جانبی ندارد .
 پزشک شما در مورد نتایج آن با شما صحبت می کند .
 
 
در برخی از موارد جهت تهیه تصاویر واضح تر،ضروری است که پروب اکوکاردیوگرافی به قلب شما نزدیکتر باشد. در نتیجه شما تستی تحت عنوان اکوکاردیوگرافی از طریق مری(TEE) را انجام می دهید . در این تست:
 پزشک به آرامی یک لوله همراه با پروب در انتهای آن را در هنگام بلع به پایین گلوی شما به داخل مری می راند (مری لوله ای است که دهان شما را به معده وصل می کند) .
 امواج صوتی تصاویری مشابه آنچه که در بالا ذکر شد راایجاد می کنند .
 پس از پایان تست پزشک به آرامی پروب را بیرون می کشد .
 ممکن است شما احساس سرفه کنید .
اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چه چیزی را نشان می دهد ؟
 اندازه و شکل قلب .
 نحوه عملکرد کلی قلبی .
 ضعف دیواره یا بخشی از قلب وعدم کارکرد صحیح آن .
 مشکلات دریچه ای قلبی .
 وجود لخته خون در قلب .
 
 
من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟
با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.
 
 
دستگاه اکوکاردیوگرافی (Echocardiography) در واقع یک سیستم اسکن اولتراسوند و پردازش تصویر است که بمنظور تصویربرداری زمان واقعی و غیرتهاجمی از ساختار های قلب بکار می رود. از دیگر کاربردهای این دستگاه بررسی سیستم عروقی بیمار می باشد. برای تصویر برداری از نقاط و اعماق مختلف بدن پروبها یا مبدلهای مختلفی معرفی شده است. از جمله پرکاربردترین آنها می توان به پروب حلقوی، خطی، کانوکس و … اشاره کرد. بعضی از دستگاه های اکوکاردیوگراف از قابلیت داپلر نیز برخوردار هستند و توانایی تعیین جهت و سرعت جریان خون را دارا می باشند.

سونوگرافی و اكوكاردیوگرافی

در این روش تصویربرداری، امواج فراصوت، از طریق وسیله‌ای در دست پزشك یا رادیولوژیست، به بدن بیمار فرستاده می‌شود و بازتاب این امواج از بدن،‌ بصورت تصاویری مقطعی نمایان می‌گردد. با توجه به اینكه امواج فراصوتی برای انسان ضرر ندارد، از این روش به ویژه در بررسی سلامت جنین در دوران بارداری استفاده می‌شود ولی سایر انسانها هم ممكن است به دلایل مختلف نیاز به سونوگرافی پیدا كنند. بعنوان مثال در بررسی پستانهای خانمهای جوان، بهتر از ماموگرافی عمل می‌كند. همچنین در بررسی پروستات، كلیه‌ها، كبد و مجاری صفراوی، همچنین دریچه‌های قلب، روش مناسبی می‌باشد. اكوكاردیوگرافی، روشی از سونوگرافی است كه در بررسی قلب، ساختمان و حركات آن و عروق بزرگ آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخلاف عكسبرداری اشعه X، CT و MRI، با كمك اكوكاردیوگرافی می‌توان از حركات قلب و عملكرد دریچه‌های آن نیز تصاویری بدست آورد.

اکوکاردیوگرافی در تشخیص بیماری های قلبی

نحوه جدید و دقیق تری از عکس برداری به منظور تشخیص بیماری قلبی سرخرگ تاجی ( CAD ) و پیش بینی خطر حمله قلبی ایجاد شده است.
این عمل می تواند دقیقاً کنار بستر بیمار انجام شود. در حال حاضر، متخصصان کلینیکی با استفاده از اکوکاردیوگرافی سنجش میوکاردیال به صورت همزمان (RTMCE) که نوعی از سونوگرافی محسوب می شود، قادر به تشخیص سریع و موثر CAD هستند.
محققان دانشگاه مرکز پزشکی نبراسکا، کاردیوگرافی را با استفاده از داروی Dobutamine و تکنیک RTMCE بر روی 158 بیمار که به خاطر درد سینه مراجعه نموده و مشکوک به سندرم حاد سرخرگ تاجی بودند، انجام دادند. آنان پی بردند که عکس برداری پرفوژن بهتر از آزمایش دریچه های حرکتی هنگام اکو با Dobutamine در تشخیص CAD و پیش بینی نتیجه بیمار است.
این تحقیق که در شماره جولای 2005 در نشریه اکوکاردیوگرافی منتشر شد،‌ حاکی از آن است که با استفاده از این تکنیک برای تعیین نتیجه آزمایش بیمارانی که با دردهای سینه غیر قابل توجیه مراجعه می نمایند می توان دوره درمانی مناسبی را برای ادامه حیات طولانی مدت، تجویز نمود.

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی