سی تی آنژیوگرافی

 

از آنجا که روش‌های آنژیوگرافی در تصویربرداری و تشخیص بیماری‌های رگ‌های خونی مغز و قلب کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده‌اند، روز به روز نیز بر تکنولوژی مورد استفاده در آنها افزوده شده و دستگاه‌های جدیدتر با قابلیت‌های حیرت‌آوری به دنیای پزشکی معرفی می‌شود. یکی از این نوآوری‌ها، آنژیوگرافی است که به طور معمول به وسیله اشعه X انجام می‌شود و در گذشته در تشخیص پاتولوژی رگ‌های خونی استفاده می‌شد، اما امروزه رادیولوژیست‌ها و متخصصان قلب با استفاده از آن، جراحی‌های تهاجمی بسیار ظریفی را در سیستم گردش خون به خصوص شریان‌های قلبی انجام می‌دهند.

 

 


در سالیان اخیر، تکنیک‌های کمتر تهاجمی برای تصویربرداری از سیستم گردش خون، توسعه یافته است که می‌توان به اولتراسوند، CT و MR اشاره کرد که تنها نیاز به یک کاتتر هست که به داخل رگ فرستاده شود و ماده حاجب تزریق شود. بر پایه داده‌های به دست آمده از آنژیوگرافی، دقیق‌ترین اطلاعات لازم در اختیار جراح قرار می‌گیرد تا بی‌خطرترین روش درمانی برای بیمار به کار گرفته شود و از اقدامات اضافی جلوگیری شود. از طرفی، پس از اختراع سی‌تی‌اسکن در سال ۱۹۷۰، با پیشرفت علم پزشکی و بر اساس نیازهای موجود، به تدریج قابلیت‌های این دستگاه نیز بالا رفت که تشخیص دقیق و سریع و به دنبال آن درمان مطلوب، از فواید آن است.
● سی‌تی‌ آنژیوگرافی چیست؟
با تلفیقی از دو روش تصویربرداری ذکر شده، سی‌تی‌آنژیوگرافی به دنیای پزشکی معرفی شد که با استفاده از اشعه X، جریان خون در عروق مشاهده می‌شود. به این صورت که با استفاده از اشعه X و تحلیل کامپیوتری دستگاه CT، تصاویری را تولید می‌کند که امواج اشعه X از وسیله‌ای چرخشی از میان ناحیه مورد نظر بدن بیمار با زوایای گوناگون برای ساختن تصاویر Cross-Sectional عبور می‌کند، سپس به صورت تصاویر سه بعدی بازسازی می‌شوند. در مقایسه با کاتتر آنژیوگرافی که باید کاتتر درون رگ قرار بگیرد و ماده حاجب تزریق شود، CTA، کمتر تهاجمی است و بیمار احساس امنیت بیشتری دارد. در این روش، بیماران نیازی به بستری شدن در بیمارستان پیدا نمی‌کنند.
● موارد کاربرد
۱) بررسی شریان‌های تنفسی در ریه‌ها، برای جلوگیری از آمبولی تنفسی که خطری جدی اما قابل درمان است.
۲) مشاهده شریان خون کلیه در بیماران با فشارخون بالا و کسانی که مشکوک به داشتن بیماری‌های کلیه هستند. در این روش، تصاویری که Renal CT angiography می‌‌سازد، نیازمند تحلیل پیچیده‌ای است.
۳) مشخص کردن اتساع عروق آئورت و دیگر رگ‌های مهم بدن،
۴) تشخیص اتساع یا گرفتگی عروق مغزی تهدید کننده حیات،
۵) تشخیص بیماریهای آترواسکلروتیک،
۶) تشخیص ترومبوزهای عروق پا،
۷)تشخیص تنگی‌های شریان‌های کاروتید و همچنین ارزیابی‌ها پس از قرار دادن Stent (که آیا سر جای اصلی خود قرار گرفته‌اند یا خیر)،
۸)جزییات رگ‌های تغذیه کننده تومور.
رگ‌های خونی به طور طبیعی در تصاویر رادیوگرافی دیده نمی‌شوند و کنتراست زیادی با بافت‌های اطراف‌شان ندارند. به این منظور، از ماده‌ای حاجب استفاده می‌شود که مایعاتی چگالی با عدد اتمی بالا مانند ید هستند و به دلیل همین چگالی بالا، فوتون‌های اشعه X را جذب می‌کنند و کنتراست زیادی پیدا می‌کنند. هم‌چنین از یک ماشین تزریق خودکار برای کنترل زمان و سرعت تزریق استفاده می‌شود که ممکن است در طول ثبت تصاویر نیز ادامه پیدا کند. در طول این روش، وسیله چرخشی اطراف بیمار می‌چرخد و باریکه‌های Fan شکلی از اشعه X ایجاد می‌کنند. در واقع کار اصلی CTA، پس از ثبت تصاویر است، هنگامی که نرم‌افزارهای قوی کامپیوتری، تصاویر را پردازش می‌کنند و تصویر نهایی ساخته می‌شود. کل دوره CTA، ۱۰ تا ۲۵ دقیقه به طول می‌انجامد که ایمنی کاملی دارد و خطری بیمار را تهدید نمی‌کند.
● مزایای CTA
۱) گرفتگی عروق را به صورت on-time نشان می‌دهد.
۲) ساختمان آناتومیک رگ‌های خونی را دقیق‌تر از MRI یا اولتراسوند نشان می‌دهد.
۳) ایمن‌تر و کم‌زمان برتر از کاتتر آنژیوگرافی است. همچنین با تزریق ماده حاجب در بازو نسبت به شریان‌های بزرگ پا، ناراحتی کمتری برای بیمار ایجاد می‌شود.
● قابلیت انجام کار
با توجه به اینکه در چرخش تیوب مولد اشعه ‌X از هیچ‌گونه تسمه و موتور گرداننده‌ای استفاده نمی‌شود و تحت یک میدان مغناطیسی قرار دارند، سرعت چرخش تیوب همراه با تعداد ردیف‌های زیاد پردازش‌گرها، سرعت تصویربرداری رابالا برده، تا جایی که پس از کم‌ کردن و تثبیت ضربان قلب بیمار، فقط با تزریق داخل وریدی ماده حاجب و با میزان دوز دریافتی بسیار کم، نسبت به دیگر دستگاه‌ها، می‌توان تصاویری با دقت و ظرافت بسیار زیاد با قطری کمتر از ۴ دهم میلی‌متر در هر اسلایس دریافت کرد. این تصاویر، کیفیت بالایی دارند و از طرفی با امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد استفاده، کلیه بازسازی‌های مورد نیاز داخلی و حتی فضایی داخل عروقی، در اسرع وقت فراهم و قابل ارزیابی است.
● معایب و محدودیت‌ها
۱) خطر داشتن حساسیت نسبت به ماده حاجب،
۲) صدمه زدن به عملکرد کلیه‌ها، در بیمارانی که بیماری کلیوی و دیابت سخت دارند. آسیب پوست در محل تزریق ماده حاجب،
۳) اگر بیمار در طول CTA حرکت کند یا قلب عملکرد نرمال نداشته باشد، تصاویر CTA می‌تواند تیره و کدر شود. از طرفی، رگ‌های خونی مسدود شده ممکن است سبب ایجاد تصاویری شوند که تفسیر آنها مشکل باشد. CTA در حال حاضر قادر به تولید تصاویر کوچک از شریان‌ها یا رگ‌های ارگان‌هایی که به سرعت حرکت می‌کنند، نیست.

هولتر مانیتورینگ

دکتر محمد کاظم قویدل متخصص قلب و عروق

 heart-17.jpg

هولتر ریتم :

این روش برای افرادی استفاده می ‌شود که در طول شبانه روز فقط لحظات یا دقایق کوتاه دچار مشکل قلبی می ‌شوند و بقیه زمان ‌ها مشکل واضحی ندارند. در این روش یک دستگاه ضبط به بیمار وصل می ‌شود تا در طول شبانه روز فعالیت‌ های الکتریکی قلب را ثبت کند تا پزشک بعدا با بررسی آن ها وقوع حوادث قلبی را متوجه شودهولتر كه در واقع عبارت كامل آن پايشگر نوار قلب هولتر است، براي تشخيص بي‌نظمي‌هاي تپش قلب به كار مي‌رود. اين پايشگر شامل يك دستگاه تقريباً به اندازه مدل‌هاي بزرگ تلفن همراه است كه توسط تعدادي سيم به چسب‌هايي كه روي تنه بيمار چسبانده شده اند، وصل مي‌شود. اين دستگاه نوار قلب بيمار را براي مدت 24 تا 48 ساعت مي‌تواند ضبط كند. بدين ترتيب اگر در اين مدت هر گونه بي‌نظمي در تپش قلب فرد به وقوع بپيوندد، ثبت و ضبط مي‌شود و سپس پزشك متخصص قلب مي‌تواند آنها را ببيند.

درواقع، دستگاه كوچكي كه بيمار براي 24‌تا‌48 ساعت با خود حمل مي‌كند يك حافظه رايانه‌اي به شمار مي‌آيد. از طريق چسب‌هاي روي قفسه سينه (الكترودها)، سيگنال‌هاي كاركرد الكتريكي قلب دريافت و توسط سيم‌هايي به دستگاه هولتر ارسال مي‌شود. دستگاه با استفاده از فيلترهاي اوليه خود قسمت مناسب از سيگنال‌هاي الكتريكي را كه پارازيت‌هاي آن حذف شده در خود نگاه مي‌دارد.

بيمار پس از 24 تا 48 ساعت نزد درمانگاه مربوطه بر مي‌گردد. در آن جا پس از جدا كردن الكترودها و سيم‌ها، دستگاه هولتر را به يك رايانه متصل مي‌سازند. نرم افزار ويژه هولتر ضمن استفاده از فيلترهاي نرم افزاري خود اطلاعات ثبت شده در هولتر را آناليز  و در جداول آماده مي‌كند، ضمن اينكه قسمت‌هاي مهم آن را به‌صورت نوار قلب نشان مي‌دهد. اين گزارش به‌طور معمول توسط چاپگر متصل به رايانه، چاپ و نسخه‌اي از آن به بيمار تحويل داده مي‌شود ا

«

دستگاه ضبط‌كننده واقعه در مدل‌هاي مختلف توليد مي‌شود. از آن جايي كه ممكن است بيمار ناچار باشد براي مدت چندين روز آن را همراه داشته باشد، عملي نيست كه بتوان از سيم‌ها براي انتقال سيگنال الكتريكي استفاده كرد. بنابراين معمولاً اين دستگاه شامل الكترود و حافظه حلقوي(loop) است. بدين ترتيب در تمام لحظات نوار قلب بيمار روي يك حافظه رايانه‌اي ضبط مي‌شود كه گنجايش اين حافظه محدود است با پرشدن حافظه آن، اطلاعات قديمي پاك  و اطلاعات تازه جايگزين آن مي‌شود.

به‌عنوان نمونه، فرض بگيريد براي بيماري اين دستگاه تجويز مي‌شود. مدلي از اين دستگاه كه مانند گردنبند است به بيمار داده و اندازه زنجير آن طوري تنظيم مي‌شود كه دستگاه تقريباً روي قلب قرار بگيرد طوري كه بتواند امواج الكتريكي قلب را به بهترين صورت ممكن دريافت كند. . heart-60.jpg

نكته مهم این است كه هولترمونیتورینگ در مواقعی كمك كننده است كه حملات ‏مكرر طپش قلب و یا سنكوپ وجود داشته باشد. در صورتی كه تعداد این حملات كم ‏باشد (مثلا یكبار در ماه و یا در سال) ثبت كننده های دیگر مانندloop recorder ‎‏(برای یك ماه) و یا ثبت كننده های كاشتنی در داخل بدن (برای 18 ماه) و یا در ‏صورت صلاحدید پزشك ، مطالعه الكتروفیزیولوژی مورد نیاز می باشد.

هولتر فشار خون

در این روش دستگاه فشار سنجی که توسط کامپیوتر برنامه ریزی می‌شود در فواصل تعیین شده به مدت 24 الی 48 ساعت درحالیکه شما به فعالیتهای معمول روزمره مشغول هستید فشار خون و ضربان قلب شما را اندازه گیری می‌کند. از این روش در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

* افرادی که در مراجعه به پزشک به علت استرس به طور کاذب دچار افزایش فشار خون می‌شوند.

* ارزیابی فشارخون مقاوم به دارو

* بررسی اثر داروهای پایین آورنده فشار خون

* بررسی علایم همراه با فشار خون بالا

* تصمیم گیری برای شروع دارو در بیماران

*  اطمینان از موثر بودن دارو در طول 24 ساعت

* تشخیص بالا رفتن فشار خون در طول شب

* بررسی فشار خون و نبض درحین کارهای روزانه

* بررسی فشار خون در زمان حاملگی

اکوکاردیوگرافی

دکتر محمد کاظم قویدل : متخصص فلب و عروق
 
اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چیست ؟
 
اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان تست اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود . برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری در بیمارستان وجود ندارد . انجام اکوی قلبی درد نداشته و عمل جراحی هم نمی باشد . اکوکاردیوگرافی تستی است که جهت کمک به پزشک شما به منظور تشخیص مشکلات قلبی شما یا چگونگی عملکرد قلب بکار می رود. ممکن است انجام اکوکاردیوگرافی در شرایط زیر ضروری باشد:
 هنگامی که دارای صداهایی غیرطبیعی قلبی هستید.
 هنگامی که دچار درد قفسه سینه غیرقابل توجیه هستید .
 هنگامی که دچار یک نقص مادرزادی قلبی می باشید .
 هنگامی که دچار حمله قلبی شده اید .
 هنگامی که دچارتب روماتیسمی هستید .
 
 
اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چگونه صورت می گیرد ؟
 شما برروی یک تخت به پهلو یا پشت می خوابید .
 پزشک ژل مخصوصی رابرروی یک پروب می ریزد و آن را روی ناحیه سینه ای شما حرکت می دهد.
 امواج ماورا صوت تصاویری را از قلب شما و دریچه های آن ایجاد می کنند . دراکوکاردیوگرافی از امواج اشعه ایکس استفاده نمی شود .
 حرکات قلبی شما بر روی یک صفحه ویدیویی مشاهده می شود .
 یک نوار ویدیو یا عکس را می توان تهیه نمود .
 در طول تست شما نیز می توانید ویدئو را ببینید .
 این تست اغلب به کمتر از 15 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد .
 این تست درد و عوارض جانبی ندارد .
 پزشک شما در مورد نتایج آن با شما صحبت می کند .
 
 
در برخی از موارد جهت تهیه تصاویر واضح تر،ضروری است که پروب اکوکاردیوگرافی به قلب شما نزدیکتر باشد. در نتیجه شما تستی تحت عنوان اکوکاردیوگرافی از طریق مری(TEE) را انجام می دهید . در این تست:
 پزشک به آرامی یک لوله همراه با پروب در انتهای آن را در هنگام بلع به پایین گلوی شما به داخل مری می راند (مری لوله ای است که دهان شما را به معده وصل می کند) .
 امواج صوتی تصاویری مشابه آنچه که در بالا ذکر شد راایجاد می کنند .
 پس از پایان تست پزشک به آرامی پروب را بیرون می کشد .
 ممکن است شما احساس سرفه کنید .
اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چه چیزی را نشان می دهد ؟
 اندازه و شکل قلب .
 نحوه عملکرد کلی قلبی .
 ضعف دیواره یا بخشی از قلب وعدم کارکرد صحیح آن .
 مشکلات دریچه ای قلبی .
 وجود لخته خون در قلب .
 
 
من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟
با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.
 
 
دستگاه اکوکاردیوگرافی (Echocardiography) در واقع یک سیستم اسکن اولتراسوند و پردازش تصویر است که بمنظور تصویربرداری زمان واقعی و غیرتهاجمی از ساختار های قلب بکار می رود. از دیگر کاربردهای این دستگاه بررسی سیستم عروقی بیمار می باشد. برای تصویر برداری از نقاط و اعماق مختلف بدن پروبها یا مبدلهای مختلفی معرفی شده است. از جمله پرکاربردترین آنها می توان به پروب حلقوی، خطی، کانوکس و … اشاره کرد. بعضی از دستگاه های اکوکاردیوگراف از قابلیت داپلر نیز برخوردار هستند و توانایی تعیین جهت و سرعت جریان خون را دارا می باشند.

سونوگرافی و اكوكاردیوگرافی

در این روش تصویربرداری، امواج فراصوت، از طریق وسیله‌ای در دست پزشك یا رادیولوژیست، به بدن بیمار فرستاده می‌شود و بازتاب این امواج از بدن،‌ بصورت تصاویری مقطعی نمایان می‌گردد. با توجه به اینكه امواج فراصوتی برای انسان ضرر ندارد، از این روش به ویژه در بررسی سلامت جنین در دوران بارداری استفاده می‌شود ولی سایر انسانها هم ممكن است به دلایل مختلف نیاز به سونوگرافی پیدا كنند. بعنوان مثال در بررسی پستانهای خانمهای جوان، بهتر از ماموگرافی عمل می‌كند. همچنین در بررسی پروستات، كلیه‌ها، كبد و مجاری صفراوی، همچنین دریچه‌های قلب، روش مناسبی می‌باشد. اكوكاردیوگرافی، روشی از سونوگرافی است كه در بررسی قلب، ساختمان و حركات آن و عروق بزرگ آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخلاف عكسبرداری اشعه X، CT و MRI، با كمك اكوكاردیوگرافی می‌توان از حركات قلب و عملكرد دریچه‌های آن نیز تصاویری بدست آورد.

اکوکاردیوگرافی در تشخیص بیماری های قلبی

نحوه جدید و دقیق تری از عکس برداری به منظور تشخیص بیماری قلبی سرخرگ تاجی ( CAD ) و پیش بینی خطر حمله قلبی ایجاد شده است.
این عمل می تواند دقیقاً کنار بستر بیمار انجام شود. در حال حاضر، متخصصان کلینیکی با استفاده از اکوکاردیوگرافی سنجش میوکاردیال به صورت همزمان (RTMCE) که نوعی از سونوگرافی محسوب می شود، قادر به تشخیص سریع و موثر CAD هستند.
محققان دانشگاه مرکز پزشکی نبراسکا، کاردیوگرافی را با استفاده از داروی Dobutamine و تکنیک RTMCE بر روی 158 بیمار که به خاطر درد سینه مراجعه نموده و مشکوک به سندرم حاد سرخرگ تاجی بودند، انجام دادند. آنان پی بردند که عکس برداری پرفوژن بهتر از آزمایش دریچه های حرکتی هنگام اکو با Dobutamine در تشخیص CAD و پیش بینی نتیجه بیمار است.
این تحقیق که در شماره جولای 2005 در نشریه اکوکاردیوگرافی منتشر شد،‌ حاکی از آن است که با استفاده از این تکنیک برای تعیین نتیجه آزمایش بیمارانی که با دردهای سینه غیر قابل توجیه مراجعه می نمایند می توان دوره درمانی مناسبی را برای ادامه حیات طولانی مدت، تجویز نمود.

 
 

تست ورزش

 
 

تست ورزش

تست ورزش یکی از مهم‌ ترین روش‌ های بررسی بیماری رگ‌ های کرونری قلب است. زمانی که بیمار شروع به ورزش می ‌کند، عضلات نیاز بیشتری به خون رسانی دارند و بنابراین قلب مجبور است تندتر و قوی تر ضربان بزند.

به این ترتیب حین ورزش، خود قلب از همه اعضای بدن فعال تر بوده و نیاز به خون‌ رسانی بیشتری دارد.

در یک قلب سالم رگ‌ های کرونری می ‌توانند جوابگوی این نیاز افزایش یافته باشند، اما زمانی که رگ‌ های کرونری دچار تنگی هستند از عهده ی این کار بر نمی ‌آیند و قلب دچار کمبود خون‌ رسانی و کمبود اکسیژن شده و متعاقب آن دچار درد می‌ شود. در این شرایط تغییراتی در نوار قلبی،فشارخون و ضربان قلبی ایجاد می ‌شود که بیماری را آشکار می‌ سازد. این موضوع اساس به‌ وجود آمدن تست ورزش است.

 

از تست ورزش علاوه بر تشخیص تنگی کرونر، در بیماران تشخیص داده شده نیز برای تعیین سطح فعالیت قابل تحمل بیمار استفاده می شود و همچنین بعد از آنفارکتوس قلبی برای سنجش میزان تحمل قلب به کار می رود.

آماده سازی بیمار برای تست ورزش:
 

- جهت رفاه بیشتر در حین ورزش ، بهتر است لباس و کفشی راحت پوشیده و قبل از انجام آزمایش ، فعالیت فیزیکی شدید انجام نداده باشید.

- همچنین لازم است از ۳ ساعت قبل ناشتا بوده و سیگار نکشید.

- چنانچه مبتلا به دیابت هستید ۱ ساعت ناشتا بودن پس از صرف یک غذای سبک کافی استو نیازی به تغییر مقدار انسولین وجود ندارد

-  بعضی داروهای مداخله‌گر قلبی را که مانع از افزایش فعالیت قلب در حینورزش می‌شوند (مانند پروپرانولول) در فاصله زمانی معین قبل از تست ورزش (تحت نظرپزشک معالج خود) قبلا باید قطع کرده باشید

روش انجام :


ابتدا بیمار توسط پزشک ،پرسشهایی در مورد سابقه بیماری قلبی بعمل آمده و مورد معاینه قلب قرار خواهد گرفت. نبض ، فشارخون و نوار قلب در آغاز و سپس در مراحل بعدی آزمون بطور مکرر اندازه‌گیریو ثبت می‌شوند.

پس از معاینه قلب جهت آزمون ورزش بر روی دستگاه تردمیل قرار خواهد گرفت. ایندستگاه بصورت یک صفحه لاستیکی متحرک و غلطانی است (شبیه چرخ نقاله) که بیمار بر رویآن ایستاده و جهت حفظ تعادل باید بر روی آن راه برود.

هر۳ دقیقه شیب نوار در حد۲ درصد و سرعت حرکت آن حدود ۱٫۲ کیلومتر در ساعت افزایشخواهد یافت. این آزمون را می‌توان با استفاده از دستگاه دوچرخه‌ای نیز انجامداد.

انجام این تست به این صورت است که به فرد الکترودهای مربوط به نوار قلبی را متصلمی‌کنند و از او می‌خواهند که متناسب با سرعت تسمه نقاله یا دوچرخه مخصوص حرکتکند.

ابتدا دستگاه آرام حرکت می‌کند اما بتدریج سرعت می‌گیرد و فرد برای ادامه دادنآزمایش باید روی تسمه نقاله بدود.

بتدریج دستگاه شیب پیدا می‌کند و حالتی ایجاد می‌شود که فرد در حال دویدن ازسربالایی پیدا می‌کند. علائم حیاتی و نوار قلب بیمار در حالتهای مختلف کنترل می‌شودتا تغییرات قطعات و امواج آن در حالت ورزش مشخص شود.
مدتزمان ورزش برای تست

بر اساس سن ، حد معینی از ورزش و حداکثر ضربان قلب کهبیمار باید به آن دست یابد پیش از شروع ورزش برای وی مشخص شده و آزمایش تا آن زمانادامه خواهد یافت.

بهترین و قابل اعتمادترین نتیجه مربوط به زمانی است که به حداکثر فعالیتپیش‌بینی شده بدون بروز تغییر غیر طبیعی در وضعیت بالینی یا نوار قلب نایل شود واین ، حدودا به ۱۲- ۱۰ دقیقه ورزش و کمی شکیبایی نیاز دارد.

در صورتی که طی آزمون ضربان قلب به حدود ۸۵% از حداثر ضربان قلب استاندارد (کهبا فرمول “سن بیمار _ ۲۲۰″ محاسبه می‌شود.) برسد آزمون طبیعی تلقی می‌شود.

معهذا در هر زمان که بیمار واقعا احساس کرد قادر به ادامه ورزش نیست یا چنانچهدچار بعضی علائم بالینی نظیر درد سینه ، تنگی نفس مفرط ، سرگیجه و سردرد شدید شود،یا تغییرات غیر عادی در نوار قلب بروز کند یا فشار خون افت کند، آزمایش قطعمی‌شود.

برخی افراد مسن یا کسانی که دردهای مفصلی و عضلانی دارند از انجام تست ورزشیمعاف هستند و باید اسکن قلب روی آنها انجام گیرد . اسکن رادیوایزوتوپ قلب (تستتالیوم) نسبت به تست ورزش آسانتر و دقیقتر می‌باشد و برخی پزشکان تمایل بیشتری بهانجام آن دارند.

 
جهت انجام تست ورزش توسط دکتر محمد کاظم قویدل در قسمت تماس با ما هماهنگی های لازم را با مطب ایشان انجام دهید